Travel

Jako princezně na hrášku

… přesně tak se mi spalo na Zámku Ratměřice. Z Prahy jsme vyrazili asi v sedm hodin večer a brzy jsme se šinuli po okresce vedoucí přes lesy, louky a pláně někam směrem na Benešov. Asi za hodinu jsme našli malou vesničku Ratměřice  a do zámeckého areálu jsme přijíždeli za černočerný tmy. Auto jsme nechali v aleji a vstoupili do parku. Před námi se hned objevil bílý zámek jako z Popelky. “Gabi, štípni mě, že se mi to jenom nezdá?” vyhrkla jsem ze sebe.

Na recepci jsme dostali klíče od našeho pokoje a vstoupili do zámku. Slyšet tu nebylo vůbec nic, jen to krásný ticho a klid. Vešli jsme do našeho pokoje s postelí hodnou pro princezny a vanou jako stvořenou pro páteční večer. Takže plán byl jasný 🙂 Napustila jsem si bubliny a zašila se před světem. Gabimu asi po 30 minutách došlo, že jsem nějak potichu a když se přišel podívat, jestli ještě žiju, musel se smát. Ležela jsem tam jak okurka v láku s úsměvem od ucha k uchu.

Ráno jsme se vydali na snídani do vedlejší restaurace Sequoia. Na tohle jsem se těšila asi nejvíc. Čerstvé ovoce, domácí marmelády, míchaná vajíčka, slanina a výborná káva je přesně to, čím chcete začít den. Po snídani jsem popadla foťák a šli jsme na obhlídku parku.

Zastávka číslo jedna byly sekvoje. Díky své výšce přes 42 metrů jsou nejvyššími sekvojemi u nás. Tyhle památné stromy jsou staré více jak 160 let. Vy mezi nimi můžete mít třeba i tu svou pohádkovou svatbu. Aby vaše láska vydržela minimálně stejně tak dlouho. Zastávka číslo dvě byl biobazének. V zámeckém parku se v té době zrovna stavěl bio bazén, který díky své délce 26 metrů bude prý nejdelším biobazénkem v České republice. A zastávka číslo tři bylo sportoviště. Nedaleko bazénku je už teď moc pěkné hřiště na všechny možné míčové sporty. A abyste u toho sportování nepadli žízní nebo hlady, je u něj i venkovní bar.

Holky, v Ratměřicích se jako princezny nebudete jen cítit, ale budete tak i vypadat. Protože přesně takový účinek na vás bude mít wellness v přízemí zámku. Velkorysý prostor jsme měli s Gabim jen sami pro sebe. Kromě sauny a páry je tu i velký masážní sprchový kout, odpočívárna s vyhřívanými lehátky a vířivka.

A kdyby vám bublinky ve vířivce nestačily, můžete si je vychutnat ve skleničce v restauraci Sequoia. Zažijete kouzelný tu večer plný překvapení. Jedno z nich se jmenuje zmrzlina z jehličí. Malinový dezert ve tvaru šišky sekvoje doplňuje kromě této netradiční zmrzliny ještě čokoládová zemina a jedlé stříbro. Existuje snad něco, díky čemu byste se měli cítit ještě více královsky? Nebudete mi to věřit, ale jo. Je to místní obsluha. <3

Park se zámkem se rozkládá blízko rozlehlých luk a lesů a vedle obory, která k němu patří. V 18.století patřil zámek rodu Chotků a následně rodu Kabešů. Judr. Vladimír Kabeš se svou manželkou zvelebil zámek i přilehlý park a oboru. Později se o tohle pohádkové místo začal starat jejich syn Vladimír Kabeš mladší. Po znárodnění firmy a konfiskaci majetku ale emigroval do USA. Po druhé světové válce zámek sloužil mimo jiné i jako Ústav sociální péče.

Příběh má ale šťastný konec. Vladimír Kabeš mladší získal zámek v 90. letech v restituci zpět a stačil za poměrně krátkou dobu opravit stovky metrů zdí kolem parku a zahradní altán. Od smrti pana Vladimíra v roce 2009 zámek i park začínal chátrat. Jeho kouzlo ale nevyprchalo a tak se ho v roce 2010 ujal jeho současný majitel Tomáš Novák. Chtěl zámku vrátit jeho dávnou slávu a taky ho otevřít veřejnosti. Dnes tu stojí nádherná historická budova s moderními prvky, které ale jen podtrhují původní architekturu a poskytují pohádkové zázemí.

Přesto, že jsem nikdy nesnila o svatbě na zámku, tady si ji dovedu představit. Za možnost poznat další kouzelné místo děkuji Amazing Places CZ.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..