Jako princezně na hrášku
Travel

Jako princezně na hrášku

… přesně tak se mi spalo na Zámku Ratměřice. Z Prahy jsme vyrazili asi v sedm hodin večer a brzy jsme se šinuli po okresce vedoucí přes lesy, louky a pláně někam směrem na Benešov. Asi za hodinu jsme našli malou vesničku Ratměřice  a do zámeckého areálu jsme přijíždeli za černočerný tmy. Auto jsme nechali v aleji a vstoupili do parku. Před námi se hned objevil bílý zámek jako z Popelky. „Gabi, štípni mě, že se mi to jenom nezdá?“ vyhrkla jsem ze sebe.

Jako princezně na hrášku

Jako princezně na hrášku

Na recepci jsme dostali klíče od našeho pokoje a vstoupili do zámku. Slyšet tu nebylo vůbec nic, jen to krásný ticho a klid. Vešli jsme do našeho pokoje s postelí hodnou pro princezny a vanou jako stvořenou pro páteční večer. Takže plán byl jasný 🙂 Napustila jsem si bubliny a zašila se před světem. Gabimu asi po 30 minutách došlo, že jsem nějak potichu a když se přišel podívat, jestli ještě žiju, musel se smát. Ležela jsem tam jak okurka v láku s úsměvem od ucha k uchu.

Ráno jsme se vydali na snídani do vedlejší restaurace Sequoia. Na tohle jsem se těšila asi nejvíc. Čerstvé ovoce, domácí marmelády, míchaná vajíčka, slanina a výborná káva je přesně to, čím chcete začít den. Po snídani jsem popadla foťák a šli jsme na obhlídku parku.

Jako princezně na hrášku

Jako princezně na hrášku

Zastávka číslo jedna byly sekvoje. Díky své výšce přes 42 metrů jsou nejvyššími sekvojemi u nás. Tyhle památné stromy jsou staré více jak 160 let. Vy mezi nimi můžete mít třeba i tu svou pohádkovou svatbu. Aby vaše láska vydržela minimálně stejně tak dlouho. Zastávka číslo dvě byl biobazének. V zámeckém parku se v té době zrovna stavěl bio bazén, který díky své délce 26 metrů bude prý nejdelším biobazénkem v České republice. A zastávka číslo tři bylo sportoviště. Nedaleko bazénku je už teď moc pěkné hřiště na všechny možné míčové sporty. A abyste u toho sportování nepadli žízní nebo hlady, je u něj i venkovní bar.

Jako princezně na hrášku

Jako princezně na hrášku

Jako princezně na hrášku

Jako princezně na hrášku

Jako princezně na hrášku

Holky, v Ratměřicích se jako princezny nebudete jen cítit, ale budete tak i vypadat. Protože přesně takový účinek na vás bude mít wellness v přízemí zámku. Velkorysý prostor jsme měli s Gabim jen sami pro sebe. Kromě sauny a páry je tu i velký masážní sprchový kout, odpočívárna s vyhřívanými lehátky a vířivka.

A kdyby vám bublinky ve vířivce nestačily, můžete si je vychutnat ve skleničce v restauraci Sequoia. Zažijete kouzelný tu večer plný překvapení. Jedno z nich se jmenuje zmrzlina z jehličí. Malinový dezert ve tvaru šišky sekvoje doplňuje kromě této netradiční zmrzliny ještě čokoládová zemina a jedlé stříbro. Existuje snad něco, díky čemu byste se měli cítit ještě více královsky? Nebudete mi to věřit, ale jo. Je to místní obsluha. <3

Jako princezně na hrášku

Jako princezně na hrášku

Jako princezně na hrášku

Jako princezně na hrášku

Park se zámkem se rozkládá blízko rozlehlých luk a lesů a vedle obory, která k němu patří. V 18.století patřil zámek rodu Chotků a následně rodu Kabešů. Judr. Vladimír Kabeš se svou manželkou zvelebil zámek i přilehlý park a oboru. Později se o tohle pohádkové místo začal starat jejich syn Vladimír Kabeš mladší. Po znárodnění firmy a konfiskaci majetku ale emigroval do USA. Po druhé světové válce zámek sloužil mimo jiné i jako Ústav sociální péče.

Příběh má ale šťastný konec. Vladimír Kabeš mladší získal zámek v 90. letech v restituci zpět a stačil za poměrně krátkou dobu opravit stovky metrů zdí kolem parku a zahradní altán. Od smrti pana Vladimíra v roce 2009 zámek i park začínal chátrat. Jeho kouzlo ale nevyprchalo a tak se ho v roce 2010 ujal jeho současný majitel Tomáš Novák. Chtěl zámku vrátit jeho dávnou slávu a taky ho otevřít veřejnosti. Dnes tu stojí nádherná historická budova s moderními prvky, které ale jen podtrhují původní architekturu a poskytují pohádkové zázemí.

Přesto, že jsem nikdy nesnila o svatbě na zámku, tady si ji dovedu představit. Za možnost poznat další kouzelné místo děkuji Amazing Places CZ.

Jako princezně na hrášku

Jako princezně na hrášku

Jako princezně na hrášku

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..