Jak mít tenhle školní rok na háku
Technology

Nenechte se hacknout

Nevím, jak to máte vy, ale pro mě ještě pořád nový rok začíná v září spíš než v lednu. A tak pro mě konec léta vždycky znamená generální úklid. V šatníku, v počítači, v hlavě. Dělám si pořádek v dokumentech, rebootuju si celý mac a obnovuju hesla k všem možným účtům. Registraci a její výhody totiž používá čím dál více služeb, programů, eshopů a nerada bych přišla třeba o svojí virtuální platební kartu.

A protože je bezpečnost informací a virtuální identity čím dál důležitější téma nejen pro mě, sepsala jsem vám pár pravidel jak na to, abyste nepřišli o všechny vaše fotky, dokumenty, hesla nebo nedej bože followery, že jo 🙂

AKTIVUJTE SI DVOUFÁZOVOU AUTENTIKACI

To je úplně to nejjednodušší, co můžete udělat. Aktivujte si dvoufázové ověřování všude, kde to jde. Google na to má super appku Authenticator. Vzhledem k tomu, že dvoufázové ověřování už dnes není považováno za dostatečně bezpečné, je tahle appka nejlepším způsobem, jak zamknout svoje účty na dva západy. Aktivujte si dvoufázové ověřování minimálně na gmailu a dropboxu. No zkrátka tam, kde máte ty nejdůležitější informace. Jasně, není to úplně pohodlný při každém přihlašování sahat po telefonu a opisovat jednorázový kód, ale tohle malý nepohodlí vám přece za uchráněná data stojí.

NEUKLÁDEJTE SI ČÍSLO KREDITNÍ KARTY DO OBLÍBENÉHO E-SHOPU 

Další, velice pohodlná věc, ale za vybílený bankovní účet taky nestojí.

NEPOUŽÍVEJTE STEJNÉ HESLO DVAKRÁT

Spousta lidí používá jedno a totéž heslo do všech možných účtů a služeb a tím zvyšuje pravděpodobnost toho, že o všechny přístupy příjdou. Já vím, že je náročný si zapamatovat všech padesát hesel do padesáti různých účtů, e-shopů a sociálních sítí, ale jakmile se vám někdo dostane do jedné, ty ostatní už nejsou žádný problém. A to nemusí být ani vaše chyba, ale třeba bezpečnostní díra v systému služby, jako se to stalo třeba twitteru. Na správu hesel používejte lastpass nebo keypass nebo jakoukoliv jinou appku, která si hesla bude pamatovat za vás.

NENAVŠTĚVUJTE INTERNETOVÉ BANKOVNICTVÍ NA VEŘEJNÉ WI-FI

Veřejné wi-fi sítě v kavárnách, obchoďácích a na dalších místech bývají často špatně zabezpečené. Stačí jedna appka a i takový amatér jako já umí šmírovat ostatní návštěvníky kavárny. Třeba to, že slečna vedle mě si zrovna prohlíží facebook a ten pár opodál projíždí web s nabídkama zájezdů. (Vyzkoušeno) A teď si představte, že si na takové síti otevřete svoje internetové bankovnictví. Přihlašovací údaje si pak díky podobnému kukátku zkopíruje kde kdo.

————————————————————————————————————————————————-

I mně se to ze začátku zdálo jako spousta povinností a používat jedno a totéž heslo pořád dokola v různých obměnách pro mě bylo nejjednodušší. Vyzkoušela jsem několik aplikací pro správu hesel a nakonec skončila u LastPassu. A co je na něm super?

  • synchronizuje se automaticky jak v počítači, tak v telefonu
  • stačí si pamatovat jedno master heslo
  • skvěle funguje s Google Authenticatorem
  • existuje i jako doplněk do Chromu, takže hesla se vám vyplňují automaticky nebo na dvě kliknutí
  • umí generovat nová, bezpečná hesla, takže je už nemusíte ani vymýšlet
  • umí i takový kouzla jako automaticky vyplnit formuláře na webu (jméno, adresu, e-mail a tak…)
  • můžete si do něj uložit informace formou poznámky (třeba hesla k wi-fi, čísla dokladů atp.)
  • v případě nutnosti můžete umožnit komukoliv z vašeho okolí přístup k heslům (emergency access)

Vyzkoušejte ho. Nebo cokoliv jiného. Mě to děsně ulehčuje (virtuální) život. 🙂

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..