Pět věcí, které nemůžu vystát na iOS
Technology

Pět věcí, které nemůžu vystát na iOS

Tak jo. Mám tu jedno takový malý přiznání. Jsem holka, co vyrostla na Androidu. Vždycky jsem se za tenhle operační systém bila a nechápala argumenty těch, kdo tak tvrdošíjně stáli za smartphony Apple. Vždyť je úplně jasně ve všem pomalejší, zpátečnickej a navíc úplně nesmyslně drahej. Jenže moje touha zjistit, co na tom všichni mají, byla větší a tak to brzy budou dva roky, co jsem přešla na druhý břeh.

Pět věcí, které nemůžu vystát na iOS
Photo by Tommy Tong on Unsplash

Teď používám iPhone ze dvou důvodů. Za prvé všechny aktualizace a nové funkcionality Instagramu jsou na iOS jako první ze všech systémů a to je pro mě jako pro blogerku se stacisícovou základnou fanoušků děsně důležitý, logicky 🙂 No a za druhé miluju svoje nový Apple Watch, protože to jsou jediný hodinky, který na mém zápěstí nevypadají jako vražedná zbraň.

Než ale začnu cupovat iOS na cucky, ráda bych vysvětlila jednu věc. Tenhle článek není o Apple, ale o iOS a iPhonech. Mac miluju už od roku 2009 (!!!) a nedám na něj dopustit. Na gymplu jsem byla druhá ve třídě, komu na druhé straně obrazovky notebooku svítilo bílé jablko. Svůj první Mac jsem používala od roku 2009 do roku 2015 a pak ho po mě převzal táta, který na něm dennodenně pracoval ještě další 4 roky. Teď mám nerozlučný vztah se svým Macbookem Pro a doufám, že nám tu bude ještě nějaký ten pátek klapat. Počítače a laptopy Apple jsou zkrátka naprosto fantastická, rychlá, dlouhodobá, intuitivní a bezpečná záležitost.

Jenže u iOS už to zas taková pohádka není. A co že mě na tomhle operačním systému štve?

Jedna

Takže za prvé. Proč je sakra šipka zpět v levém horním rohu? Proč?Předpokládám, že UX designéři Apple mají nepřirozeně dlouhé palce, protože jinak by nás takhle netrýznili. Já vím, že si můžu obrazovku jedním gestem zmenšit a levý horní roh tak o třetinu přiblížit, ale to teda fakt není zjednodušení. Nope. Není.

Dva

Google kalendář má jednu skvělou funkci. Vytvoří událost přesně v tom místě a čase, kterého se v appce kalendáře dotknete. Když však chcete vytvořit událost v nativní aplikaci kalendáře v iPhonu, dotýká se vždy jednoho stejného tlačítka a až ve druhém kroku volíte čas. Takže pokud máte kalendář nabitý k prasknutí, musíte si nejprve najít volné časové okno, čas držet v paměti, pak otevřít dialog pro vytvoření nové události a až tam definovat čas. Běda, jak během těch pár sekund ten čas zapomenete! U mne, někoho, kdo už má taky věk, se to nestává málokdy.

Tři

Já vím, že byste to nejspíš asi nikdy veřejně nepřiznali, ale i váš iPhone už určitě párkrát zamrzl, bedůvodně se vypnul nebo nečekaně rychle vybil v zimě na sjezdovce. Jsem k tomu dost shovívavá, protože je to pořád jenom kus elektroniky, ale od něčeho, co stojí stejně jako průměrná hrubá mzda v ČR bych čekala trochu úcty k nervům uživatele. Samsung S7 za 18 000 mi za dva roky používání neumřel ani jednou. Mimochodem vygooglit to rafinované gesto, kterým iPhone zrestartujete a opět uvedete do provozu je s právě zkolabovaným telefonem docela kumšt. Vyzkoušeno.

Čtyři

Management fotek, to je kapitola sama o sobě. Velice často na telefonu fotky upravuju v různých aplikacích ať už je to Lightroom, VSCO, Snapseed nebo Picsart. Z Androidu jsem byla zvyklá vybrat fotku, kliknout na sdílení a vybrat jednu z aplikací na úpravu fotek. V iOS je postup opačný. Nejprve musíte otevřít aplikaci a teprve potom vybrat fotku. OK, s tím by se asi dalo žít, jenže při výběru fotky přímo v aplikaci, máte většinou k dispozici pouze náhled miniatur fotek. No a takovým způsobem se přeci to nejlepší z padesáti selfíček hledá složitě, to víme, že jo. Někteří developeři už na to přišli a tak třeba u aplikací Lightroom nebo Picsart můžu postupovat logicky, není tomu tak ale u všech.

Pět

Proč se sakra fotky a videa automaticky zálohují na iCloud pokaždé, když se připojím na Wi-Fi? iPhone bohužel neumí rozlišit, zda jsem na Wi-Fi nebo na hotspotu jiného uživatele/zařízení a vytvořit podmínku, kdy má začít zálohovat a kdy ne, jaksi nejde. A tak jsem takhle Gabrielovi propálila pěkný balík dat na naší cestě po Norsku. Ups. No od té doby na to myslím a když nechci, aby probíhala záloha, když jsem na hotspotu, musím ji manuálně zastavit dřív, než sežere pořádnou porci dat.

A jak jste na tom vy? Jste skalní fanoušci iOS a tyhle faily nevidíte a nebo máte k tomuhle bezpochyby nejestetičtějšímu operačnímu systému taky nějaké výhrady?

P.

2 komentářů

  • MonikaVacek.com

    Skvělý článek a přidávám se. Vyrostla jsem na OS android, super skvělý telefon i operační systém, ale přesně, jednoho dne jsem přešla na druhý břeh a už tam zůstala, už to bude dobrých 6let.

    Co se iOS týče, má opradu nějaké vady, ale jak píšeš macbook je prostě TOPka!

  • Verča

    No mně některé řádky přijdou jako … hloupost? Nevím jak to nazvat. Chtít mít šipku dole místo nahoře mi už přijde.. rozmazlený?

    Já jsem s Ios naprosto spokojená a nemám ani jednu vítku..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..